Poskytované služby
Tak jako u lidí, tak i u zvířat můžete onemocnění účinně předcházet prevencí. To znamená správně dodržovat zásady hygieny, pravidelně docházet na preventivní prohlídky, při kterých se provádí vakcinace proti infekčním onemocněním. Při zpozorování změn v chování zvířat je vhodné navštívit ordinaci, neboť včasným rozpoznáním prvních klinických příznaků lze předejít vážným onemocněním.
Ambulantní ošetření a vyšetření při onemocnění
Onemocnění psů
Častá bývají onemocnění trávicího traktu, zvláště u psů, kdy dochází k různým mechanickým poškozením způsobenými cizími tělesy. Jde například o záněty sliznice dutiny ústní v důsledku poranění ostrými úlomky třísek z větví například při aportování apod. Cizí těleso v trávicím traktu může způsobit zánět a neprůchodnost hltanu, jícnu nebo střeva.
Špatně zvolený způsob a druh krmení může u zvířat vyvolat průjmové onemocnění nebo zácpu. Dlouhodobým překrmováním můžete svým miláčkům způsobit obezitu, která ohrožuje jejich zdravotní stav, především zatěžuje jejich kardiovaskulární systém a pohybový aparát.
Přetočení žaludku
Přetočení žaludku je velmi nebezpečné zvláště u velkých plemen. Nebezpečí spočívá především v jeho rychlém průběhu a pokud není včas tento případ diagnostikován a proveden chirurgický zákrok, dochází k umrtí zvířete. Příčinou bývá pohyb po bezprostředním příjmu potravy, zejména je nebezpečná chůze ze schodů. Prudkým pohybem naplněného žaludku totiž dojde k jeho přetočení a zaškrcení obou konců. Potrava v žaludku začne kvasit, vznikají plyny a žaludek se začne zvětšovat. Zaškrcením cév dochází ke sníženému zásobení kyslíkem a ke snížení krevního tlaku, následuje šok a selhání kardiovaskulárního systému.
Důležité je zpozorovat první příznaky tohoto onemocnění, kterými jsou zvětšené a ztuhlé břicho, neúspěšné pokusy o zvracení, nadměrné slinění, zrychlený dech, nadměrné pití, nahrbený postoj nebo nepřirozená poloha těla. Diagnózu lze potvrdit jedině rentgenologickým vyšetřením.
Psinka
Jde o onemocnění velmi nakažlivé nejenom u psů. V současné době je riziko tohoto onemocnění minimalizované díky prevenci, kterou je pravidelné očkování. Díky tomu se tato nemoc vyskytuje minimálně, ale ještě v nedávné době představovala velké riziko v chovu psů. Přesto v žádném případě není dobré tuto nemoc podceňovat. Hlavní nebezpečí hrozí při kontaktu s infikovaným jedincem. K přenosu dochází zejména kapénkovou infekcí, může k němu dojít i z feny na štěňata. Onemocnění se vyskytuje zvláště u štěňat a mladých psů, kteří nebyli očkováni. Průběh onemocnění může být různý, závisí především na imunitě jedince a u některých případů se klinické příznaky nemusí vůbec objevit. V ostatních případech může mít kožní, respirační nebo nervovou formu. U štěňat, která byla virem napadena během výměny chrupu, dochází k poškození zubní skloviny a vzniká tzv. psinkový chrup. Pokud dojde k napadení trávicího, dýchacího a močopudného ústrojí, objevuje se zdrsnění a ztloustnutí tlapek. Nejtěžší formou onemocnění je napadení centrální nervové soustavy, které vyvolává třes, strnutí krku apod. I při případném vyléčení zůstávají zvířata různým způsobem trvale postižena.
Vzteklina
Jedná se o velmi nebezpečné a nevyléčitelné onemocnění zvířat, které je přenosné i na člověka. Původcem onemocnění je virus, který se vyskytuje v centrální nervové soustavě a ve slinách. Psi se mohou nakazit pokousáním a od slin od volně žijícího zvířete. Inkubační doba je různá, může trvat dva týdny, ale i několik měsíců. Mezi hlavní příznaky patří nápadné změny v chování zvířete, jako je plachost, lekavost a zvýšená teplota. Poté následuje období slinění a zuřivosti a dostavuje se postupné ochrnutí jednotlivých částí těla. Onemocnění končí umrtím.
Plísňové kožní onemocnění
Plísňové onemocnění patří mezi velmi časté a problematické onemocnění, které je přenosné na člověka a to přímým kontaktem. Plísně mohou přenášet vši nebo blechy. Zpočátku je možné, že se neprojeví žádné příznaky, zvíře je napohled zdravé, ale už může roznášet infekci na své okolí. Toto kožní onemocnění se projevuje holými ložisky se žlutavými šupinami, mnohdy se vytvoří krusty. Pokud se nakazí tímto virem dítě nebo dospělá osoba, je léčení velmi zdlouhavé. Vhodnou prevencí je pravidelná vakcinace, která tomuto onemocnění může včas zabránit.
Parvoviróza
V tomto případě se jedná o střevní virové onemocnění, které postihuje především štěňata a mladé psy. Charakteristický je krvavý průjem, zvracení, nechutenství a zvýšená teplota. V důsledku průjmu dochází ke značné dehydrataci organismu, která může vést až k umrtí. Léčba se provádí vhodnou vakcinací, nezbytná je i důkladná asanace prostředí, kde se zvíře pohybuje.
Borelióza – lymská choroba
Nejen lidé, ale i zvířata mohou onemocnět boreliózou, kterou přenáší klíšťata, ale i blechy, komáři, mouchy nebo vši. K přenosu dochází během sání krve klíštětem, borrelie se dostanou do kůže psa, kde se pomnoží a následně šíří do celého těla.
Nemoc se projevuje kulháním, tím, že jsou postiženy klouby, bolestivost je přenášena i do svalů, dochází ke zduření mízních uzlin atd. Borelióze se dá předejít očkováním, nejlépe na jaře, ještě před sezónou výskytu klíšťat. Je důležité provádět i pravidelné ošetřování srsti vhodnými šampóny. Svého psa ochráníte pomocí antiparazitního obojku a to nejen proti klíšťatům, ale i proti blechám.
Kryochirurgie
Jedná se o metodu, kdy se chirurgický zákrok provádí při velmi nízkých teplotách. Přístroj, kterým se zákrok provádí se nazývá kryokauter. Ten se přiloží k nemocné tkáni a chlazení probíhá v řádu několika vteřin až minut. Koncovka přístroje ke tkání tzv. přimrzne, následuje lokální ohřev a odejmutí přístroje. Touto metodou se provádí odstranění různých kožních výrůstků, například bradavic apod.
Péče o čtyřnohé přátele
Zde vám nabízím několik rad, kterými zajistíte vašim domácím miláčkům náležitou péči, věřte, že si to zaslouží a vaši péči vám s radostí vrátí.
Krmení
Frekvence krmení závisí na věku psa, to znamená, že štěňata se krmí pětkrát denně, dospělí psi, malá a střední plemena jedenkrát denně, velká plemena dvakrát denně. Pokud při krmení používáte granule, měl by pes přidělenou dávku ihned sníst a co nesní, ukliďte. Dávkování granulí je vždy uvedeno na obalu. Vhodné druhy granulí můžete zakoupit i v ordinaci, rád vám poradím s jejich výběrem. Nezapomeňte, že pokud podáváte vašemu miláčkovi granulovanou stravu, musíte mu zajistit i dostatečný přísun pitné vody!
Čištění očí
Pokud má váš mazlíček oči v pořádku, stačí, když mu je preventivně očistíte alespoň dvakrát týdně. Jestliže se objeví například zarudnutí spojivek, jedná se o podráždění, které je vhodné prokapávat očními kapkami nebo roztokem borové vody. Prokapávání by mělo odplavit nečistoty a oči vydezinfikovat. Pokud zarudnutí neustoupí, je nezbytné přijít do ordinace na kontrolu.
Čištění uší
Protože hlava malých zvířat je poměrně níž k zemi než hlava člověka, je více přístupná nejen různým nečistotám, ale i úrazům. Všechna plemena psů, ale i kočky vyžadují pravidelné čištění uší a to minimálně jedenkrát týdně. U plemen s převislýma ušima je to nezbytné. Jedná se především o kokršpaněly, pudly, basety apod. Uši je třeba čistit roztoky, které rozpouští maz a působí i dezinfekčně. Vhodné přípravky vám doporučím při vaší návštěvě v ordinaci. Vatové tyčinky nedoporučuji používat, protože vata může při čištění sklouznout a uvíznout ve zvukovodu. Navíc se při tomto způsobu čištění vytvoří tzv. zátka, která naruší samočistící schopnosti zvukovodu. K výplachu používejte pouze roztoky, které vám doporučím.
Čištění zubů
Čištění zubů se týká především psů malých a středních plemen, kterým se častěji tvoří zubní kámen. Ten je nutno včas odstranit pomocí zubní škrabky nebo ultrazvukem. Zákrok probíhá většinou v celkovém znecitlivění, které umožňuje důkladné odstranění zubního kamene a snižuje riziko poškození dásní a zubní skloviny. Velmi důležitá je prevence zubního kamene pravidelným čištěním chrupu nejméně dvakrát týdně pomocí zubního kartáčku pro psy a enzymatické zubní pasty. Tak se odstraní zubní plak, ze kterého se zubní kámen tvoří. Čištění zubů je vhodné doplnit podáváním pamlsků a hraček, které svým tvarem a strukturou pomáhají při žvýkání odstraňovat zubní plak. Preventivní zubní prohlídka u pejsků by měla probíhat stejně jako u lidí dvakrát do roka.
Očkování
Ze zákona pro majitele psů vyplývá povinnost nechat naočkovat psa proti vzteklině do šesti měsíců jeho věku a přeočkování provést v době od jednoho do tří let podle použité vakcinace.
I další očkování je povinné a může být za jeden až tři roky, záleží na druhu vakcíny. Očkování proti vzteklině je vyžadováno i při cestování se psem do zahraničí, při účasti na výstavách, soutěžích apod. Zde se většinou požaduje, aby očkování nebylo starší než jeden měsíc. Podání dalších vakcinací záleží jen na majiteli, pokud má svého psa rád a nechce, aby onemocněl nechá ho oočkovat i proti dalším chorobám. Stejně jako u lidí i zde platí, že prevence je vždy levnější než léčba, která mnohdy nemusí být jistým výsledkem.
Pokud by chcete svého psa nechat očkovat proti nebezpečným chorobám, nabízím vám následující očkovací schéma:
Onemocnění Doporučení pro vakcinaci
Vzteklina povinná vakcinace
Psinka nutná vakcinace
Parvoviróza nutná vakcinace
Infekční hepatitida nutná vakcinace
Infekční laryngotracheitida možná vakcinace
Leptospiróza nutná vakcinace
Lymská borelióza možná vakcinace
Herpesviróza možná 7-10 dní po nakrytí a 7-10 dní před porodem
Infekce bordetelami možná vakcinace
U koček není ze zákona očkování proti vzteklině povinné, ale je vhodné zejména u těch, které se pohybují venku.
Kromě očkování je důležité nezapomínat také na odčervení. Se střevními parazity se štěně setkává ještě před svým narozením. Zdrojem je jeho matka, která parazity přenáší. Proto je nutné štěně odčervovat od 14 dnů věku, každých čtrnáct dní a do jeho třech měsíců. Dospělé zvíře se odčervuje jedenkrát za tři měsíce podáváním tablet.